White Wines France

Photo coming soon

A fragrance of citrus fruits and yellow blossoms emanates from the Condrieu Les Grands Amandiers 2021, produced by the Paul Jaboulet Aîné winery.

80,95 €
107,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

Château Haut Lafitte Blanc 0.75l 2019

186,45 €
248,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

A characterful white wine from Burgundy with a rich, buttery texture. The St. Aubin 1er Cru Les Charmois 2022 reveals seductive aromas of apricot, peach, and quince.

70,60 €
94,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

Château Cos-d'Estournel Blanc combines a bouquet of aromas of white flowers, exotic fruits, and almonds.

198,45 €
264,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
La Griffe Bernard Chéreau Muscadet de Sèvre-et-Maine sur Lie 2024 - Chéreau Carré
SOLD OUT

Since 1977, the official designation "Sur Lie" has been used for Muscadet wines that are aged on their lees until bottling.

11,90 €
15,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
La Chapelle Blanc Saint Chinian AOC 2023 - Chapelle Saint Pierre
SOLD OUT

We're really proud of La Chapelle Blanc 2023! It seems a bit fresher and lighter than its predecessors. Nevertheless, the wine has substance and length.

13,90 €
18,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pouilly-Fuissé „Les Combettes" 2023
SOLD OUT

The 2023 Pouilly-Fuissé "Les Combettes" reveals floral and mineral aromas, complemented by a harmonious blend of exotic fruits, creating a fascinating complexity.

53,60 €
71,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Macon Blanc Villages Maison 2024 - Louis Jadot

The Mâconnais marks the beginning of southern France, and you can taste that in Louis Jadot's Mâcon-Villages Blanc: a wine with character, carefree and sunny like the start of a h.

20,40 €
27,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Terres d’Artagnan Blanc 2025 - Plaimont

Colombard and Ugni blanc can be distilled into the finest cognac.

7,65 €
10,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Las Vals Blanc IGP 2017 - Château La Baronne
SOLD OUT

The grapes for Las Vals come from a small plateau on the Montagne d'Alaric. Roussanne is partially aged in barriques and blended with wine from amphorae.

22,55 €
30,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Le Grenache Gris de Jean VdF 2020 - Château La Baronne
SOLD OUT
20,30 €
27,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cote des Roses Blanc 2025 - Gérard Bertrand

This Chardonnay originates from calcareous soils and sunny locations, resulting in an expressive and full-bodied wine. The aroma is floral, fruity, and intense.

12,60 €
16,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pernand Vergelesses Blanc Les Caradeux Premier Cru 2023 - Domaine Chanson
SOLD OUT

This 1.90-hectare vineyard is ideally situated on a mid-slope near the hill of Corton-Charlemagne. It shares the same soil structure and altitude as its famous neighbor.

52,20 €
69,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Corton Vergènnes Grand Cru 2023 - Domaine Chanson

A very small, single vineyard situated on a hill in the Corton region, shared between Chanson and the Hospices de Beaune.

151,80 €
202,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Beaune Clos des Mouches Blanc Premier Cru 2023 - Domaine Chanson

Chanson is one of the main owners of Clos des Mouches, with a 4.5-hectare vineyard.

107,95 €
143,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Château La Mission Haut-Brion Blanc 2021 - La Mission Haut Brion

The wines of Château La Mission Haut-Brion are now famous throughout the world.

927,65 €
1.236,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Château des Ormes Sauternes AOC 2020 0.375l
SOLD OUT

Bouquet with delicate notes of sweet spices, pepper, and candied fruits such as orange and apricot.

13,85 €
36,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
La Vie En Zéro 0% blanc - Producta Vignobles
SOLD OUT
7,95 €
10,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Savigny-lès-Beaune Blanc Hauts-Marconnets Premier Cru 2023 - Domaine Chanson

Chardonnay from Savigny-les-Beaune is rare. Pinot Noir dominates here.

46,55 €
62,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Puligny-Montrachet Les Folatières Premier Cru 2023 - Domaine Chanson
SOLD OUT

The climate is ideally located near the famous Montrachet and Chevalier Montrachet vineyards, and the southeastern exposure is also excellent.

136,30 €
181,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sancerre Blanc Reverdy 2024 - Domaine Reverdy Bernard et Fils
SOLD OUT

The Sancerre Blanc from Reverdy seduces with fragrant varietal aromas of juicy citrus fruits, blackcurrants, and a hint of mint.

21,80 €
29,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Mâcon-Azé 2023 - Domaine de la Garenne
SOLD OUT

Domaine de La Garenne is owned by the Devillard family (Domaine de Perdrix in Nuits-Saint-Georges, Château Chamirey in Mercurey).

27,45 €
36,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sancerre Blanc Reverdy halbe Flasche 2024 0.375l - Domaine Reverdy Bernard et Fils
SOLD OUT

The Sancerre Blanc from Reverdy seduces with fragrant varietal aromas of juicy citrus fruits, blackcurrants, and a hint of mint.

13,75 €
36,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sancerre Blanc Reverdy 2024 Magnum - Domaine Reverdy Bernard et Fils

The Sauvignon Blanc seduces with fragrant varietal aromas of citrus fruits, blackcurrants, and a hint of mint.

54,30 €
36,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 193 to 216 (from a total of 468 products)