Semi Sparkling Wines

Pinot Grigio Mousseux alkoholfrei Kesselring - Weingut Lukas Kesselring
NEW

This alcohol-free sparkling wine delights with its wonderfully creamy texture, typical of Pinot Gris.

10,35 €
13,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Flôr Ela Sparkling Grapes Michel alkoholfrei Fluhr-Eller 2024
NEW

A delicately sparkling aperitif, completely alcohol-free. Aromas of ripe pear and orange peel.

9,50 €
12,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Engel Riesling alkoholfrei - Riegel
NEW

A truly alcohol-free alternative to our popular Engel Riesling sparkling wine. A pleasantly sparkling, effervescent beverage made from dealcoholized Riesling.

10,30 €
13,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Offbeat Sparkling Rosé alkoholfrei La Jara - Azienda Agricola La Jara
NEW

The Sparkling Rosé displays a deep pink hue with a fine, persistent perlage. The nose offers ripe aromas of peach and strawberry, accompanied by subtle herbal notes.

7,55 €
10,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Offbeat Sparkling Bianco alkoholfrei La Jara - Azienda Agricola La Jara
NEW

OFFBEAT stands for carefree freshness and adventurous enjoyment.

7,55 €
10,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lambrusco Grasparossa di Castelvetro DOC Secco 2024 - Villa di Corlo
NEW
SOLD OUT

This dry Lambrusco delights with its fine bubbles and smooth fruit notes reminiscent of sour cherries and herbs. Wonderfully fruity and fresh!

11,35 €
15,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Ribolla Gialla Brut 2021 - Collavini
NEW

With the 'Ribolla Gialla' Brut, Collavini created the first sparkling wine made from 100% Ribolla Gialla grapes.

44,40 €
59,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Spumante Pinot Grigio Rosé Brut La Jara mit Nicama Seife - Azienda Agricola La Jara

The skins of the Pinot Grigio grape also contain red pigments.

12,85 €
17,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Paket Love Box Spumante Pinot Grigio La Jara & 2 Gläser - Riegel
SOLD OUT

This elegant gift set contains a bottle of wonderful Pinot Grigio Rosé sparkling wine and two high-quality champagne flutes for toasting.

18,65 €
24,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Eric Bordelet Sydre ArgeletteCidre sur Schiste 0 7 2023
18,95 €
25,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pinot Chardonnay Sekt Brut 2021 - Martin Waßmer
SOLD OUT

This sparkling wine is a tribute to Burgundy. The limestone soils impart a delicate minerality and a long finish.

21,75 €
29,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Perlé Bianco Riserva Trentodoc 2016 - Ferrari

The bouquet is dominated by notes of candied lemon peel and quince jam. Floral impressions precede the more complex impressions of spiced bread.

44,40 €
59,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Calcaire Blanc de Noirs Brut Nature 2021 - Rings

The Pinot Noir grapes for this elegant sparkling wine come from the calcareous soils of Kallstadt.

38,65 €
51,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Va Bene Frizzante Bianco Keg Ponte Mehrweg 25l

A high-quality and easy-drinking frizzante made from the Glera Prosecco grape.

141,65 €
5,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Espumoso 2022 - Barón de Ley

This exceptional sparkling wine, made from 100% Garnacha Tinta grapes, uniquely combines freshness, elegance, and complexity.

21,40 €
28,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Vinnocence Mousseux alkoholfrei 0.2l - Riegel

Sparkling, lively, and refreshingly floral.

4,50 €
22,50 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Ribella & La Bestia Bianco Frizzante Venezia Giulia IGT Venchiarezza - Azienda Agricola Venchiarezza

A wine made using the original method: spontaneously fermented in the bottle, entirely without added sulfites, filtration, or any intervention.

15,25 €
20,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bianco Spumante alkoholfrei M-use Pizzolato Mini 0.2l - La Cantina Pizzolato
5,95 €
29,75 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Prosecco Spumante DOC Brut M-use Pizzolato 0.2l - La Cantina Pizzolato

The process begins with gentle pressing and traditional white winemaking.

6,45 €
32,25 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

The Gaudensius Blanc de Blanc from Firriato displays aromas of nectarine, peach, and green apple. Its mineral notes provide a clear structure.

28,15 €
37,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

Firriato's Gaudensius Blanc de Noir displays lively bubbles and aromas of citrus fruits, almonds, and delicate yeasty notes.

28,15 €
37,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling Sekt Brut 2024 - Staatsweinkellerei Eberbach

The 2024 Riesling Brut sparkling wine from the Rheingau region showcases the typical character of the Riesling grape with aromas of melon and pear.

14,55 €
19,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Karthäuserhof BRUT

Delicate citrus notes and a precise acidity characterize this sparkling wine made from Riesling and Pinot Blanc grapes.

49,95 €
66,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

The Rosé Brut unfolds an elegant bouquet on the nose with delicate berry aromas that lend it freshness and expression.

19,50 €
26,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 1 to 24 (from a total of 189 products)