Red Wines Italy

Ruffino Rosso di Marte Bolgheri DOC 2020

Strong ruby red. Intense and dense notes of blueberries and currants, with an elegant balsamic texture that finishes with tobacco and sweet spices.

35,45 €
47,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Marchese Antinori Chianti Classico DOCG Riserva 2019 - Tenuta Tignanello
SOLD OUT

The grapes for this Chianti Classico Riserva come exclusively from Tenuta Tignanello, in whose cellar it is also aged for 12 months in barriques.

53,80 €
71,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Corte Fiore Primitivo da Uve in Appassimento IGP 2023 - Passione Natura

With the Appassito process, the grapes deliberately ripen longer on the vine.

12,60 €
16,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Poggio di Sotto 2017 - ColleMassari

After the two top vintages of 2015 and 2016, the successor 2017 was a difficult vintage in many respects.

179,95 €
239,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lagrein Lindenburg Mitterberg IGT Lageder 2019 - Weingut Alois Lageder
SOLD OUT

The autochthonous specialty Lagrein is probably the most exciting red wine grape variety in the South Tyrol region.

37,45 €
49,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barolo DOCG Del Comune di La Morra Brandini GK 2016 Magnum - Agricola Brandini
SOLD OUT

The 2016 vintage is the second top vintage in a row. Brandini remains true to his style and attaches great importance to elegance and a delicate body.

97,40 €
64,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Teuto Toscana IGT 2020 - Tenuta Podernovo

The ‘Teuto’ matures for 18 months in large casks, then delights with a range of elegant and diverse aromas such as cherry, plum, and blackberry notes paired with hints of violets.

22,95 €
30,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Dolcetto d'Alba DOC 2024 - Cordero di Montezemolo

This vibrant ruby-red wine displays beautiful aromas of berries and cherries. On the palate, it is lively, fruity, pure, and clear.

20,40 €
27,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sanremy Monica di Sardegna DOC 2022 - Ferruccio Deiana
SOLD OUT

The Monica grapes, which give the 'Sanremy' its intense and equally fine scent, thrive on stony, calcareous soils.

9,80 €
13,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Masseto 2018 Tenuta dell Ornellaia
1.230,00 €
1.640,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Borgogno Barolo Riserva 2014
SOLD OUT

Cannubi, Liste, Rué, San Pietro... these are the vineyards that contributed their grapes to this exceptional Barolo.

143,30 €
191,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Borgogno Barolo Liste 2016

In 2003, Borgogno decided to vinify a portion of the grapes from the single vineyard "Liste" separately in smaller barrels.

97,95 €
130,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Borgogno Barolo Fossati 2016

A very elegant Barolo with a broad aromatic spectrum, ranging from floral notes and red fruits to licorice and mineral rock.

85,40 €
113,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2004 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

The Pian delle Vigne Antinori 2004 boasts a stunning ruby to garnet red color. Its aromatic bouquet unfolds on the nose, promising an intense taste experience.

608,25 €
202,75 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2000 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

A fascinating aroma profile awaits that seduces the senses.

565,85 €
188,62 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2001 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

Elegance and depth characterize the Antinori Pian delle Vigne Brunello di Montalcino 2001.

565,85 €
188,62 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Secondine Barbaresco DOCG 2017 - Prunotto

Secondine captivates in the glass with a ruby to garnet-red color.

113,60 €
151,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riserva degli Orzoni Rosso Collio DOC 2015 - Russiz Superiore

This cuvée, aged for two years in small oak barrels and a further 12 months in the bottle, is remarkably powerful yet balanced.

44,40 €
59,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Nèprica Primitivo Puglia IGT 2025 - Tormaresca

The Maime estate alone supplies the grapes for this wonderfully fragrant Primitivo, with aromas of red fruits and black cherries.

11,65 €
15,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Matarocchio Bolgheri DOC Superiore 2017 - Guado al Tasso

This varietal wine displays a complex nose with hints of mint, cocoa, chili pepper, plum, and roasted coffee. On the palate, it is enveloping and long with silky tannins.

565,80 €
754,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sileno Cannonau di Sardegna DOC Riserva 2020 - Ferruccio Deiana
SOLD OUT

This Cannonau Riserva matures in oak barrels for 10 months and then pampers you with a sophisticated bouquet of ripe forest fruits as well as pleasant roasted and spicy notes.

20,10 €
26,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Don Vincenzo Toscana IGT Casaloste 2016 Magnum - Fattoria Casaloste
141,70 €
94,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Don Vincenzo Toscana IGT Casaloste 2016 - Fattoria Casaloste

Giovanni d’Orsi vinifies his DON VINCENZO for a long life. Accordingly, the wood comes into its own when it is young.

67,20 €
89,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Ruffino Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2021

Strong ruby red. Expressively deep and elegant with an intense aroma of ripe plums and subtle floral hints. Round and velvety soft on the palate.

19,15 €
25,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 721 to 744 (from a total of 951 products)