All Wines

Bruchsaler Chardonnay Muschelkalk 2023 - Klumpp
SOLD OUT

Crystal clear and with a cool nose of quince, a hint of apricot, linden blossom and even a little butter in the background.

19,25 €
25,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Villa Gemma Bianco Abruzzo DOC 2023 - Masciarelli

The Villa Gemma Bianco Abruzzo DOC 2023 from Masciarelli offers a refreshing delight.

16,15 €
21,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Skaapveld Syrah 2024 - MAN Family Wines

\"Skaapveld stands for the sheep pastures that surround the region's numerous Shiraz vineyards.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lunare Gewürztraminer DOC 2022 - Terlan

A finely woven and dense nose with tropical, exotic aromas of grapefruit, lime, lychee, and orange characterizes this wine.

46,65 €
62,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Vie Cave Toscana IGT 2023 - Fattoria Aldobrandesca

This intensely ruby-red Malbec matures for 10 months in barriques and presents a complex nose with hints of red berry fruit that gently blend with the spice notes of clove and van.

30,30 €
40,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
ÀN/2 Doppelmagnum 2022 3l - Ànima Negra
SOLD OUT

The ÀN/2, which has been aged in barriques for 12 months, is a wonderfully fleshy wine that just begs to be drunk.

120,95 €
40,32 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling Pündericher Marienburg Kabinett fruchtsüß Brohl 2024 - Weingut Frank Brohl

Wines with less than 10% alcohol are trendy. But you don't have to miss out on full flavor with this classic Kabinett. Inviting nose of peach, mirabelle plums and spicy notes.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling VDP.Erste Lage Hallgartener Hendelberg 1g Kühn 2022
SOLD OUT

The 2022 vintage went down in history as the warmest summer since weather records began. So it was interesting to see how this affected the wine vintage.

46,95 €
62,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Blanc de Noir Keth 2025

The Blanc de Noir is a white wine made from red grapes. In this case, from the Pinot Noir grape.

8,45 €
11,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Les Basses Prières Hautvillers 1er Cru Brut Zéro Leclerc Briant 2017 - Champagne Leclerc Briant
SOLD OUT

Unique single-vineyard champagne made from 80% Pinot Noir and 20% Chardonnay. The aging in oak barrels gives the base wine a fruity fullness with a hint of juiciness and bite.

187,80 €
250,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Les Monts Ferrés Vertus 1er Cru Extra Brut Leclerc Briant 2019 - Champagne Leclerc Briant
SOLD OUT

The base wines for this fine single-vineyard champagne are made from 100% Chardonnay and aged in barriques for around 9 months.

187,80 €
250,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Le Clos des Trois Clochers Villers Allerand 1er Cru Brut Zéro Leclerc Briant 2018 - Champagne Leclerc Briant
SOLD OUT

This vintage champagne from the single vineyard of the same name is made from 100% Chardonnay.

187,80 €
250,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Blanc de Blancs Millésime Extra Brut Leclerc Briant 2018 - Champagne Leclerc Briant

Vintage champagne made from 100% Chardonnay. Straw yellow with light green reflections in the glass. Sourdough, brioche, fine citrus aromas and lots of iodine notes on the nose.

93,50 €
124,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Gevrey-Chambertin AOP 2022 - Château de Melin

Typical Pinot Noir from the Côte de Nuits. It has a slightly animalistic flavour with aromas of forest floor and blackcurrant.

69,25 €
92,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Santenay AOP 2022 - Château de Melin

An elegant village wine from the Côte de Beaune, from the small village of Santenay. Fermented in wooden barrels and then aged for 14 months.

36,80 €
49,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune Rouge AOP 2023 - Château de Melin

A Pinot Noir from clay-limestone soils from the western Côte de Beaune.

28,35 €
37,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Meursault AOP Les Grands Charrons 2022 - Château de Melin
SOLD OUT

With a little air, an intoxicating bouquet for 100% Chardonnay. Bitter almonds, grated apple and warm bread on the nose, plus yellow fruits.

75,50 €
100,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Chassagne-Montrachet AOP 2022 - Château de Melin
SOLD OUT

Strong, golden color and a nose of acacia blossoms and hazelnuts.

75,50 €
100,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune Blanc AOP 2023 - Château de Melin

A beautiful and typical regional introduction to the world of Burgundy. Aromas of yellow apple, grapefruit and lemon meet dried spices, hay and nutty notes.

28,35 €
37,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bourgogne Aligoté AOP 2025 - Château de Melin

This single-varietal Aligoté is rather reserved on the nose, then green notes of rocket and the scent of green apple come along.

16,95 €
22,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Château de L’Hospital Graves Rouge AOC Impériale 2020 6l - Château de l'Hospital
SOLD OUT
175,95 €
29,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Château de L’Hospital Graves Rouge AOC Doppelmagnum 2020 3l - Château de l'Hospital
SOLD OUT
110,20 €
36,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riunite Lambrusco dell'Emilia Rosé IGT - Cantine Riunite

Bright pink color, slightly foaming in the glass. Light raspberry notes, fresh and harmonious.

4,90 €
6,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bollinger La Grande Année Rosé 2015 - Champagne Bollinger
SOLD OUT

The pleasure can be enhanced even further with the Bollinger La GrandeAnnée Rosé.

244,95 €
326,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 4129 to 4152 (from a total of 7649 products)