All Wines

Tokaji Furmint Mandolás trocken 2023 - Tokaj-Oremus
SOLD OUT

The 2023 vintage displays fresh fruit, vibrant acidity, and a clear structure. Gentle vinification lends depth without masking its lively character.

30,25 €
40,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tokaji Aszú Puttonyos 5 2019 0.5l - Tokaj-Oremus

Tokaj Aszú 5 Puttonyos 2019 embodies the perfect balance between sweetness and acidity that this exceptional vintage made possible.

88,30 €
176,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tokaji Aszú Puttonyos 3 2022 0.5l - Tokaj-Oremus

Tokaj Aszú 3 Puttonyos 2022 comes from an ideal vintage for botrytized Aszú grapes. The wine impresses with fresh, clear aromas, delicate floral notes, and citrus accents.

48,65 €
97,30 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Oremus Tokaj Late Harvest 2024 0.5l - Torre Oria

Tokaj Late Harvest 2024 is an elegant specialty from the legendary Tokaj region.

34,75 €
69,50 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Unico Imperial 2013 6l - Vega Sicilia
SOLD OUT

Unico 2013 is a particularly elegant and finely structured vintage. It has produced a subtle, fresh, and complex wine with a clear structure and silky texture.

11.250,50 €
1.875,08 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tokaij Furmint Mandolas 2023 Magnum - Tokaj-Oremus

The 2023 vintage displays fresh fruit, vibrant acidity, and a clear structure. Gentle vinification lends depth without masking its lively character.

58,40 €
38,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Morgon 2022 - Château des Jacques

To preserve its distinctive terroir expression to the fullest extent, the Cru Beaujolais is fermented on the skins without the addition of yeasts.

20,80 €
27,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Born to be free Rouge - Famille Pugibet

Dark berries, cherry, and subtle spice notes define the aromatic profile.

9,80 €
13,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Born to be free Rosé - Famille Pugibet

Delicate aromas of red berries and rosehip characterize this alcohol-free rosé made from the Grenache grape.

9,80 €
13,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Born to be free Blanc - Famille Pugibet

Delicate notes of apple, peach, and citrus fruits lend this alcohol-free Chardonnay clarity and refined expression.

9,80 €
13,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Primitivo IGP Terrapieno 2025 - Tagaro S.r.l.
SOLD OUT

The Tagaro winery is located in the Valle d'Itria at an altitude of 450 meters above sea level. The prevailing climate here is ideal for viticulture.

9,95 €
13,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Onn'anto Falerno del Massico Rosso DOC 2019 - Nugnes Srl
SOLD OUT

The story begins in 2002 when Orlando Nugnes fulfilled his dream and established the winery with his son Antonio and grandson Orlando Jr.

34,15 €
45,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pignocco Verdicchio di Jesi DOC 2025 - Santa Barbara
SOLD OUT

The reintroduction of great indigenous grape varieties like Verdicchio and Montepulciano, and the creation of wines with an "international" taste, possessing originality and a str.

12,95 €
17,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
T-Cuvèe Rosso IGT 2025 - Cantina Tramin
SOLD OUT

The T Rot is a special cuvée that reflects the lightness of South Tyrolean Vernatsch and the fruitiness of South Tyrolean Pinot Noir, as well as the full body of Merlot.

12,35 €
16,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barbaresco DOCG Valeirano 2020 - La Spinetta
SOLD OUT

The Barbaresco Valeirano has been produced since 1997; it was La Spinetta's third Barbaresco. The Valeirano vineyard is located in Treiso at an altitude of 450 meters.

126,45 €
168,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Berg Rottland Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

From the delicate golden-yellow glass rises an intense nose of fruit: mirabelle plum, lychee, along with plenty of dark spice, perfectly ripe fruit, yet without any heaviness.

48,95 €
65,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rüdesheim Berg Schlossberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

A very purist nose, clearly marked by the barren slate soil, with hints of greengage and Golden Delicious, just a touch of citrus, then full minerality.

78,95 €
105,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Geisenheim Morschberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

Since 2021, we have bottled only one cask separately from the Morschberg as a GG (Grosses Gewächs) – the rest goes into the Geheimrat J.

48,95 €
65,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Geheimrat »J« Riesling 2024 - Weingüter Wegeler

The 2024 Geheimrat J is the ideal reflection of the vintage: it offers an abundance of captivating fruit, everything is perfectly ripe yet without any heaviness, the acidity is ha.

38,95 €
51,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
2024 Geheimrat »J« Riesling 2020 Magnum - Weingüter Wegeler

The 2024 Geheimrat J is the ideal reflection of the vintage: it offers an abundance of captivating fruit, everything is perfectly ripe yet without any heaviness, the acidity is ha.

84,95 €
56,63 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rüdesheim Berg Schlossberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

A very purist nose, clearly marked by the barren slate soil, with hints of greengage and Golden Delicious, just a touch of citrus, then full minerality.

164,95 €
219,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Geisenheim Morschberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

Since 2021, we have bottled only one cask separately from the Morschberg as a GG (Grosses Gewächs) – the rest goes into the Geheimrat J.

103,95 €
138,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Oestrich Doosberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

The herbal spice on the nose is typical of Doosberg, a characteristic we know from our two best parcels in the Doosberg vineyard, situated higher up and on steeper slopes than the.

103,95 €
138,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Oestrich Doosberg Riesling GG 2024 - Weingüter Wegeler

The herbal spice on the nose is typical of Doosberg, a characteristic we know from our two best parcels in the Doosberg vineyard, situated higher up and on steeper slopes than the.

48,95 €
65,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 913 to 936 (from a total of 7650 products)