Specials

Perle Collezione 02/04/06 4.5l - Ferrari
SOLD OUT

A high-quality vintage sparkling wine, which, thanks to its exceptionally long bottle aging, boasts a wonderful combination of freshness and elegance.

1.162,30 €
258,29 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
pieces:
 
Perle Collezione 01/03/05 4.5l - Ferrari
SOLD OUT

A high-quality vintage sparkling wine, which, thanks to its exceptionally long bottle aging, boasts a wonderful combination of freshness and elegance.

1.162,30 €
258,29 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
pieces:
 
PetNat Hofstudien Brut Geyerhof 2020 - Bio-Weingut Geyerhof
SOLD OUT

PetNat (short for pétillant naturel) or Méthode Ancestrale is the most original form of sparkling wine production.

27,95 €
37,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Chardonnay Sekt Brut 2023 - Karl Pfaffmann

The Chardonnay grape variety is an important component in the production of Champagne blends.

15,30 €
20,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Fili Brut V.S. Millesimato Prosecco DOC 2024
SOLD OUT

With a typically fruity aroma, predominantly of apple and grapefruit, as well as distinct notes of white blossoms such as elderberry, acacia, and wisteria.

12,90 €
17,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

As an icon of Italian sparkling wine, Giulio Ferrari is a top-tier product capable of standing the test of time.

833,55 €
555,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
pieces:
 
Rothenberg Riesling Sekt brut nature 2016 - Weingüter Wegeler

Our Rothenberg sparkling wine 2016 is being presented for the first time as a Brut Nature. Clear and radiant on the nose. Yellow fruits, acacia honey, and a hint of beeswax.

49,95 €
66,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brut Trentodoc Jeroboam 2018 3l - Ferrari

This sparkling wine has been produced since 1902 and symbolizes the history of the Ferrari winery.

206,95 €
68,98 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Barons de Rothschild Brut Blanc de Blancs MG Magnum - Barons de Rothschild Champagne

This is Chardonnay champagne in its purest form! For the Blanc de Blancs, the Rothschild family can fall back on grapes from the vineyards of the Côte des Blancs, one of the five.

175,70 €
117,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bollinger R.D. 2008 - Champagne Bollinger

Tasting ProfileAppearance: A champagne with golden, shimmering reflections.

325,65 €
434,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bollinger R.D. Jéroboam 2008 3l - Champagne Bollinger

The 2007 harvest was one of the earliest in Champagne in over a century: the grapes were of exceptional quality and freshness.

1.874,40 €
624,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bollinger RD in GP 2008 - Champagne Bollinger

The Bollinger RD GP 2008 displays a magnificent golden shimmer with captivating reflections.

362,40 €
483,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling Sekt brut Deutscher Sekt B. A. Württemberg 2024 - Sektkellerei Schloss Affaltrach

The grapes for our Heilbronn Riesling sparkling wine brut were harvested using gentle methods and processed into a fine base wine.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Paket Gift Box Prosecco Spumante Extra Dry DOC La Jara & 2 GlŠäser - Riegel
SOLD OUT

This elegant gift package contains a bottle of wonderful Spumante Extra Dry DOC with two high-quality champagne glasses for toasting. Cheers!

18,65 €
24,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Comtes de Champagne Blanc de Blancs 2013 - Champagne Taittinger

The ripe nose sends us into a realm of sensual aromas characterized by candied citrus fruits, Williams pears and apricots.

249,95 €
333,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Muskateller Sekt dry Deutscher Sekt B. A. Württemberg 2024 - Schlosskellerei Affaltrach

Now with a new label! Our Muscatel dry sparkling wine is fragrant, smooth, and aromatic with a muscat-like flavor on the palate.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brut Trentodoc Salmanazar 2019 9l - Ferrari
SOLD OUT

This sparkling wine has been produced since 1902 and symbolizes the history of the Ferrari winery.

609,70 €
67,74 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Giulio Ferrari Rosé Riserva del Fondatore Trentodoc 2010

The perlage is truly mesmerizing with its numerous fine bubbles.

297,95 €
397,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Brut Sébastien Cheurlin L&S Cheurlin - Champagne L&S Cheurlin
SOLD OUT

The cuvée named after Sébastien Cheurlin has a significantly higher proportion of Chardonnay (50%) than the cuvée of his sister Lucie. Here, too, the remaining 50% is Pinot Noir.

40,35 €
53,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Marchese Antinori Contessa Maggi Franciacorta DOCG Riserva 2016 - Tenuta Montenisa
SOLD OUT

The fermentation of the must took place partly in oak barrels. The second fermentation takes place in the bottle, where it remains on the lees for 60 months.

72,65 €
96,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cartizze Dry Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG 2022 - Bisol
SOLD OUT

The vineyards where the grapes for Cartizze thrive wind along a steep ridge at an altitude of 300 meters above sea level and are blessed with abundant sunlight.

40,15 €
53,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Giulio Ferrari Riserva del Fondatore Trentodoc 2012 Magnum
SOLD OUT

The grapes for this uniquely characterful sparkling wine, aged on the lees for 10 years, come from the single vineyard Maso Pianizza.

388,80 €
259,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Lot 2 Blanc de Blanc 2012 Magnum - Penfolds
SOLD OUT

Penfolds' love of elegant sparkling wines inspired an unusual collaboration.

438,70 €
292,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagner Penfolds x Thienot Lot 3 Blanc de Noirs (Grand Cru) 2013 Magnum
SOLD OUT

Penfolds x Thiénot Champagne is the result of an exclusive collaboration between Penfolds and the renowned Champagne house Thiénot.

438,70 €
292,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 265 to 288 (from a total of 509 products)