All Wines

Camino Tinto Bag in Box 3l - Riegel

Three liters of Camino in the usual good price-quality ratio! Little tannin, a lot of fruit and good concentration.

11,85 €
3,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Camino Blanco Bag in Box 3l - Riegel

The fresh and fruity CAMINO Blanco in the usual quality in the practical and sustainable 3l bag in box.

11,85 €
3,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Camino Blanco 2025 - Riegel

Fragrant white wine cuvée from central Spain with fresh apple and citrus fruit. Simple in a good sense, but not boring, tasty and elegant.

4,95 €
6,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Camino Rosado 2025 - Riegel

This is how playful and stimulating fine Rosado from Spain can be. This rosé is the perfect accompaniment to light appetizers, salads or Spanish tapas.

4,95 €
6,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Camino Tinto 2025 Piccolo 0.25l - Riegel

Pure Tempranillo with lots of inviting fruit, little tannin and good concentration.

3,30 €
13,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Camino Tinto 2025 - Riegel

Pure Tempranillo with lots of inviting fruit, little tannin and good concentration.

4,95 €
6,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Flor Natural Tinto 2025 - Riegel

The inviting FLOR NATURAL Tinto is affordable, Spanish joie de vivre in a glass.

4,55 €
6,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Flor Natural Rosado 2025 - Riegel

The Rosado also impresses with its namesake floral notes. These are complemented by juicy, delicate cherry fruit and a pleasantly fresh acidity.

4,55 €
6,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Flor Natural Blanco 2025 - Riegel

A pleasant white wine with the scent of a colorful meadow of flowers - matching the floral label.

4,55 €
6,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Casa Los Pinos Tinto Mehrweg 2024 1l - Riegel

Pressed from fully ripe, low-tannin Monastrell grapes from the Alicante region, CASA LOS PINOS inspires with lots of substance and fruit.

5,95 €
5,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lagrein Conus Mitterberg IGT Lageder 2021 - Weingut Alois Lageder

Restrained nose with subtle, delicate fruit, then full-bodied with complex substance and cool notes.

23,40 €
31,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Merlot Xv Vigneti delle Dolomiti IGT Lageder 2022 - Weingut Alois Lageder

Merlot from old vineyards south of Margreid. Fermented in stainless steel, aged in barriques.

20,80 €
27,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pinot Grigio Porer Mitterberg IGT Lageder 2022 - Weingut Alois Lageder

Extremely complex, rare and particularly exciting Pinot Grigio with notes of melon, fennel and vineyard peach.

23,85 €
31,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Chardonnay Gaun Vigneti delle Dolomiti IGT Lageder 2024 - Weingut Alois Lageder

The GAUN site is located on the Margreider scree. The name is reminiscent of Baron Gaun, the previous owner of the Löwengang estate.

23,85 €
31,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Vernatsch Römigberg Vigneti delle Dolomiti IGT Lageder 2022 - Weingut Alois Lageder

The vines stand on small terraces in the traditional pergel training on the steep Römigberg. The grapes ferment spontaneously, partly in wood, partly in stainless steel.

18,50 €
24,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Moscato Canelli DOCG San Gròd Torelli 2025 - Azienca Agricola Mario Torelli

Just under 5% alcohol and a pleasant tingle, delicately crafted muscat aroma! In Piedmont, it is drunk on holidays instead of coffee with nut and almond biscuits.

11,90 €
15,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Gavi DOCG 2024 - Tenuta del Melo

Wonderful notes of candied lemons and flowers, lively, full and balanced with a fresh acidity.

12,40 €
16,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barbera Piemonte DOC 2024 - Tenuta del Melo

The ruby red color shimmers promisingly, deep cherry fruit, light spicy notes and aromas of dried fruits, despite the fullness soft and gentle for a barbera.

12,15 €
16,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cortese Piemonte DOC Senza Solfiti ohne SO2-Zusatz Cappelletta 2025 - Az. Agri. Nuova Cappelletta

Floral, somewhat restrained nose, nice structure in the mouth, quite fruity, with a nutty aftertaste.

12,95 €
17,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barbera Monferrato DOC Senza Solfiti ohne SO2-Zusatz Cappelletta 2024 - Az. Agri. Nuova Cappelletta
14,15 €
18,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barbera Monferrato DOC Cappelletta 2024 - Az. Agri. Nuova Cappelletta

A fruity yet elegant Barbera with almost youthful charm, very fragrant and lively thanks to carbon dioxide fermentation.

13,40 €
17,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Torre Vercelli Barbera del Monferrato DOC 2024 - Riegel

Barbera is considered a prime example of centuries-old winemaking tradition in Piedmont.

8,35 €
11,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Nebbiolo Langhe DOC Filari Corti Brandini 2024 - Agricola Brandini

Typical garnet red, scent of violets and a little cassis. Fine and complex on the palate. There are also spicy aromas. Very balanced and long-lasting with silky tannins.

21,55 €
28,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Barbera d'Alba Superiore DOC Rocche Del Santo Brandini 2022 - Agricola Brandini

Garnet red, intensive, dark berry aromas with hints of cocoa and a hint of liquorice.

21,20 €
28,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 6841 to 6864 (from a total of 7648 products)