All Wines

Ayler Kupp Kern Riesling feinherb Fass 9 2020 - Peter Lauer

Vines were first planted in the Ayler Kupp vineyard in the 1950s. These old vines produce highly concentrated and delicately aromatic grapes.

35,50 €
47,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Ayl KUPP Riesling Faß 18 GG 2020 - Peter Lauer

The 2020 Ayl KUPP Riesling "Faß 18" GG unfolds a delicate refinement on the nose with mineral slate notes and ripe apricots.

43,60 €
58,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2004 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

The Pian delle Vigne Antinori 2004 boasts a stunning ruby to garnet red color. Its aromatic bouquet unfolds on the nose, promising an intense taste experience.

608,25 €
202,75 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2000 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

A fascinating aroma profile awaits that seduces the senses.

565,85 €
188,62 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brunello di Montalcino DOCG Doppelmagnum 2001 3l - Pian delle Vigne
SOLD OUT

Elegance and depth characterize the Antinori Pian delle Vigne Brunello di Montalcino 2001.

565,85 €
188,62 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Blaufränkisch 2023 - Tüzkö

Ruby red in the glass, the nose is characterized by notes of cherries, red fruits and pink peppercorns, accompanied by delicate spicy hints of hot pepper.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Mantonico Calabria IGT 2021 - Statti
SOLD OUT

The refinement of this pure Mantonico takes place in 30hl acacia wood barrels. Acacia also reveals its aroma, paired with notes of orange blossom and exotic fruits.

23,85 €
31,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
3 Volte Asolo Vino Frizzante biologico spago Prosecco DOCG - Prapian

This fruity and floral Frizzante combines wonderfully fresh citrus aromas with elegant notes of white blossoms.

13,30 €
17,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosato Magnum - Villa Santa Flavia

A very pleasant and easy-drinking rosé with a beautiful pale pink color. On the palate, notes of various red fruits emerge. Cherries, in particular, dominate the aromatic profile.

11,50 €
7,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Clos de la Roche Grand Cru Maison 2017 - Louis Jadot
SOLD OUT

Clos de la Roche is the largest Grand Cru in Morey-Saint-Denis.

226,70 €
302,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Taittinger Prestige Rosé Jeroboam 3l - Champagne Taittinger
SOLD OUT

The Prestige Rosé stands out with its shimmering and intense color. On the palate, an elegant balance develops between velvety and full-bodied notes.

353,90 €
117,97 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Hermitage La Chapelle Red 2016 Magnum - Paul Jaboulet Aîné
SOLD OUT

The 2016 Hermitage "La Chapelle" from the Paul Jaboulet Aîné winery impresses with captivating aromas of black olives and grilled beef.

438,70 €
292,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Limited Selection Cabernet Sauvignon Carmenère 2023 - Montes

The name speaks for itself: Montes Limited Selection is a series of select wines that perfectly combine their origin and grape varieties.

13,30 €
17,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rauenthaler Baiken Riesling Crescentia VDP Erste Lage 2023 - Kloster Eberbach
SOLD OUT

Color: Light, youthful yellow with subtle golden highlights. Aroma: Citrus and peach aromas with vegetal and mineral notes. Taste: Fully ripe yellow stone fruit with vegetal spice.

18,95 €
25,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Woodbridge White Zinfandel - Robert Mondavi

A significant portion of the Zinfandel grapes originates from Lodi, one of California's oldest AVAs.

12,30 €
16,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tokaji Aszú Puttonyos 5 2000 0.5l - Tokaj-Oremus

The Tokaji Aszu 5 Puttonyos 2000 from the Tokaj-Oremus winery offers a remarkable taste experience.

106,15 €
212,30 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
VDV Gran Vos DOC Somontano 2013 Magnum - Viñas del Vero

The VDV Gran Vos DOC Somontano 2013 from the magnum bottle displays a complex aroma that captivates the senses.

41,55 €
27,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Apostoles Palo Cortado GP Gonzalez Byass 0.375l - González Byass
SOLD OUT

The Apostoles Palo Cortado GP Gonzalez Byass is a V.O.R.S. 30 Anos Sherry made from Jerez-Xeres sherry.

40,10 €
106,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tio Pepe en Rama 0.375l - González Byass
SOLD OUT

Tio Pepe en Rama: Unfiltered and straight from the cask to the bottle, as pure as sherry can be.

7,95 €
21,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Faustino ICON Edition Reserva Especial in GP 2014

Careful hand-harvesting, fermentation in small fermenters, long maturation, first in French barriques, then in the bottle: the Icon Edition enjoys the utmost care to showcase its.

35,85 €
47,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Kanzem ALTENBERG Riesling trocken GG 2019 - von Othegraven
SOLD OUT

The Kanzemer Altenberg vineyard is considered the home vineyard of Günther Jauch's von Othegraven winery.

43,60 €
58,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Kallstadt Saumagen Riesling GG 2021 - Rings
SOLD OUT

A mineral-spiced Riesling characterized by its limestone soil.Excellent aging potential.The Saumagen vineyard is one of the most traditional sites in the Palatinate.

67,45 €
89,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Hatzenport Kirchberg Riesling GG 2018 - Heymann-Löwenstein
SOLD OUT

The aromas of the Hatzenport Kirchberg Riesling GG 2018 from Heymann-Löwenstein take you into a world of mineral finesse.

41,55 €
55,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Frizzante Valentin weiss - Winzerkeller Sommerach
SOLD OUT

Fine fruity nose with some minerality. Clear and fresh, delicately juicy fruit, minerality, frothy perlage, elegant acidity, good balance with a certain length.

9,85 €
13,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 6097 to 6120 (from a total of 7648 products)