White Wines Germany

Raphael Gold Sauvignon Blanc by Harold Faltermeyer 2022 - Weinhaus Disibodenberg

A more complex and slightly more powerful composition. Pale yellow with subtle notes of Granny Smith, citrus, grapefruit and passion fruit.

19,70 €
26,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Melody Pinot Gris by Harold Faltermeyer 2022 - Weinhaus Disibodenberg

A cuvée by Harold Faltermeyer made from six different Pinot Gris components, aged in stainless steel and oak barrels. Golden yellow with a noble sheen and a smooth acidity.

21,70 €
28,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sauvignon Blanc QbA trocken 2025 - Lergenmüller

Intense aromas of preserved ripe apricots, thick-skinned vineyard peach, herbs, freshly dried hay, clover, and a hint of floral notes.

9,15 €
12,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Kaisermantel Chardonnay 2024 - Dr. Koehler
SOLD OUT

This balanced Chardonnay impresses with its stimulating fruit aromas of pineapple, pear and apple and its precise appearance. His body is firm with strength and a touch of melt.

9,30 €
12,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
J.J. Prüm Zeltinger Sonnenuhr Spätlese 2021 - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

The Zeltinger sundial from J.J.

42,95 €
57,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
J.J. Prüm Wehlener Sonnenuhr Auslese 2021 - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

Powerful and complex! The Wehlener Sonnenuhr Auslese offers intensive and complex aromas of pear, quince, a hint of vanilla and honey on the nose.

60,70 €
80,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Graacher Himmelreich Aus GK 2011 - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

Full of character, yet captivatingly light! The aromas of pear, quince, gooseberry, mandarin, orange, and pineapple are perfectly integrated with a wonderful freshness and herbal.

109,40 €
145,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Markgräflerland Muskateller Kabinett 2023 - Martin Waßmer
SOLD OUT

The fruitiness literally jumps out of the glass with invigorating, fresh grapes and a haunting rose scent.

12,65 €
16,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Niederberg Helden Riesling Kabinett (feinfruchtig) 2022 - Schloss Lieser
SOLD OUT

Cool and reductive nose with fine fruit, mainly citrus and stone fruit, some minerality and bright flowers.

21,20 €
28,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Wiltinger Braune Kupp Spätlese Le Gallais 2020 - Egon Müller

The Le Gallais Wiltinger Braune Kupp Spätlese impresses with a fascinating array of aromas. Intense peach and apricot notes unfold on the nose, accompanied by subtle floral aromas.

128,95 €
171,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Wiltinger Braune Kupp Spätlese Le Gallais 2021 - Egon Müller
SOLD OUT

The Le Gallais Wiltinger Braune Kupp Spätlese impresses with a fascinating variety of aromas.

135,75 €
181,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhofberger Spätlese 2021 - Egon Müller
SOLD OUT

The "Scharzhofberg" vineyard is now considered one of the best Riesling sites in Germany! The vines here grow on weathered slate soils – practically the ideal conditions for first.

281,85 €
375,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhofberger Spätlese 2020 - Egon Müller
SOLD OUT

The "Scharzhofberg" vineyard is now considered one of the best Riesling sites in Germany! The vines here grow on weathered slate soils – practically the ideal conditions for first.

281,85 €
375,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhofberger Auslese 2021 - Egon Müller

The 2021 Scharzhofberger Auslese from Egon Müller presents itself as a remarkable Riesling with clear elegance and finesse.

847,10 €
1.129,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhofberger Auslese 2018 - Egon Müller

Egon Müller's 2018 Scharzhofberger Auslese reveals impressive aromas reminiscent of white fruits, citrus, and the delicate scent of the valley's lilies.

736,85 €
982,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhofberger Auslese 2019 - Egon Müller
SOLD OUT

The 2019 Scharzhofberger Auslese impresses with its sweetness and the characteristic aromas of this region.

847,10 €
1.129,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

The Scharzhofberger Auslese in the impressive double magnum combines precision and complexity in a remarkable wine.

3.181,55 €
1.060,52 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

The Le Gallais Wiltinger Braune Kupp Auslese 2022 is a delicate Riesling that captivates with intense aromas of exotic fruits such as mango and pineapple.

263,45 €
351,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

Egon Müller's 2021 Scharzhofberger Auslese Magnum is a precise and complex Riesling whose quiet elegance unfolds over years of aging.

1.591,80 €
1.061,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scharzhof Q.b.A. 2021 3l - Egon Müller
SOLD OUT

A fascinating Riesling from the Mosel region, the E. Müller Scharzhof Q.b.A. 3L 3 from 2021, impresses with its fresh and juicy character.

325,65 €
108,55 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
J.J. Prüm Gr. Himmelr. AusGK 2020 0.375l - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

On the nose, this expressive wine presents an exotic and spicy bouquet, which is echoed on the palate with delicate spice, mint, citrus fruits, grapefruit, and sweet orange.

184,35 €
491,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
J.J. Prüm WL. Sonnenuhr Kab. 2020 0.375l - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

The Wehlener Sonnenuhr vineyard from J.J. Prüm embodies the refinement of a top-class Spätlese.

23,20 €
61,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
J.J.Prüm Wl. SonnUhr AusGK 2020 Magnum - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

The Wehlener Sonnenuhr Auslese Goldkapsel 2020 is an exquisite creation from the J.J. Prüm winery in the Moselle region.

198,45 €
132,30 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Graacher Himmelreich Aus GK 2017 - Joh. Jos. Prüm
SOLD OUT

Full of character and yet a fascinating lightness! In a pleasant acidity and tasty residual sweetness, the aromas of pear, quince, gooseberry, mandarin, orange and pineapple are p.

121,95 €
162,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 1177 to 1200 (from a total of 1607 products)