Red Wines

Yarden Pinot Noir 2022 - Golan Heights Winery
SOLD OUT

Grapes from high-altitude vineyards in the north of the appellation imbue this single-varietal Pinot Noir with fresh berry fruit, underpinned by delicate spicy notes from 16 month.

32,95 €
43,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Yarden Merlot 2021 - Golan Heights Winery
SOLD OUT

Yarden Merlot is an impressive example of the excellent potential of this grape variety from the stony, partly volcanic Golan soils.

32,95 €
43,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Das kleine Kreuz QbA trocken 2022 - Rings
SOLD OUT

A dark berry-spicy cuvée of Merlot, St.

29,50 €
39,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lievland Cabernet Sauvignon 2023

The small percentage of Cinsault lends a wonderfully vibrant expression. On the nose, it reveals complex notes of pencil shavings, blueberries, and plums.

13,30 €
17,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosso Toscana IGT 2023 Magnum - Villa Antinori

This Rosso displays the elegance typical of Antinori: ruby red, with notes of berries, cherries, and plums, as well as a delicate hint of oak and soft tannins.

44,40 €
29,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Biserno Toscana IGT 2022

A vibrant, deep purple color with great aromatic complexity and balanced tannins.

157,50 €
210,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Gran Reserva 2017 - Protos

A truly impressive wine thanks to its long aging period – 24 months in oak barrels and a further 48 months in the bottle. The nose is both delicate and intense.

61,35 €
81,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tardus Cabernet Primitivo Puglia IGT 2023 - Cantine Minini

The Cataldo Cabernet Primitivo cuvée from Apulia combines the intensely fruity aromas of Primitivo with the characteristic herbal notes of Cabernet.

10,20 €
13,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Natureo 0 0 Tinto alkoholfrei 2024 - Torres Icons

Torres' Natureo 0.0 Tinto is an aromatic, alcohol-free red wine that offers full flavor without the alcohol.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cordillera Carmenere Torres Chile 2023 - Miguel Torres Chile

Color: Very deep, intense.Nose: Expressive bouquet with powerful, varietal aromas of ripe wild berries, eucalyptus, and leather, underpinned by delicate roasted notes and hints of.

17,55 €
23,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Carnuntum Cuvée Zweigelt 2023 - Glatzer

Colour: dark, clear, shiny cherry to purple red. Aroma: typical bouquet of ripe cherries with a hint of spice (pepper).

11,45 €
15,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Macià Batle Tinto Anada 2024
SOLD OUT

The combination of local and international grape varieties gives the wine intense aromas of dark forest berries, smoke, and spices.

14,75 €
19,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Puro Malbec 2023 - Dieter Meier
SOLD OUT

Nestled amidst the breathtaking landscape of Mendoza, Dieter Meier's Puro Malbec unfolds its unique character.

16,85 €
22,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Trollinger mit Lemberger feinherb 2023 1l - Genossenschaftskellerei Heilbronn

The red wine Trollinger with Lemberger has a full-bodied and robust character with hearty, pronounced fruit nuances of currants, blackberries, and cherries.

5,95 €
5,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Spätburgunder trocken 2022 - Weingut Gerold Spies

Berry and fruity with aromas of cherries. Beautiful structure, pleasantly soft, elegant fruit.

7,95 €
10,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Trollinger feinherb 2023 Piccolo 0.25l - Genossenschaftskellerei Heilbronn

Our Trollinger has a mild aroma with well-rounded fruit notes of strawberries, cherries, and red currants, among others.

2,35 €
9,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Trollinger mit Lemberger 2023 1l - Genossenschaftskellerei Heilbronn

The dry Trollinger with Lemberger red wine has a full-bodied and robust character with hearty, pronounced fruit nuances of currants, blackberries, and cherries.

5,95 €
5,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Solaia Toscana IGT 2022 - Tenuta Tignanello
-6%

THE CLIMATEThe 2022 vintage in Chianti Classico was characterized by hot and dry conditions until mid-August, especially in June and July, when temperatures were significantly abo.

416,95 €446,80 €
555,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits B 0.0% 0.5l

Sober Spirits B 0.0% is an alcohol-free spirit alternative in the style of classic Italian aperitifs, authentically capturing the characteristic aromas of this tradition.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits W 0.0% 0.5l

This alcohol-free spirit from France evokes the world of classic, barrel-aged flavors.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Strawberry Daiquiri De Kuyper Cocktail 0.0% 1l

The sweet taste of a Strawberry Daiquiri, now in a sophisticated non-alcoholic version. Sweet strawberries and a hint of lime create a perfect balance.

16,10 €
16,10 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

The Margaux AOP from Château Angludet combines minerality and floral notes, complemented by fruity aromas of blackcurrant and plum.

24,50 €
65,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Saveur Yuzu-Elderflower 0.375l - Saveur Drinks

Discover the invigorating freshness of this flavor, which skillfully blends the floral and tart notes of elderflower with the sweet aroma of Japanese cherry blossoms.

18,45 €
49,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pavillon Rouge 2021 - Château Margaux

The 2021 Pavillon Rouge unfolds an appealing complexity with a bouquet of dark berries.

277,60 €
370,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 745 to 768 (from a total of 3418 products)