All Wines

Trollinger mit Lemberger 2023 1l - Genossenschaftskellerei Heilbronn

The dry Trollinger with Lemberger red wine has a full-bodied and robust character with hearty, pronounced fruit nuances of currants, blackberries, and cherries.

5,95 €
5,95 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Nibbio 2022 - Castello della Sala
SOLD OUT

The Nibbio from Castello della Sala in Umbria displays fruity aromas accompanied by mineral notes. Floral and honey-like flavor nuances complement the style of this white wine.

312,90 €
417,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Solaia Toscana IGT 2022 - Tenuta Tignanello
-6%

THE CLIMATEThe 2022 vintage in Chianti Classico was characterized by hot and dry conditions until mid-August, especially in June and July, when temperatures were significantly abo.

416,95 €446,80 €
555,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits B 0.0% 0.5l

Sober Spirits B 0.0% is an alcohol-free spirit alternative in the style of classic Italian aperitifs, authentically capturing the characteristic aromas of this tradition.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

Sober Spirits A 0.0% is an alcohol-free spirit alternative in the style of classic Italian almond liqueurs, boasting an aromatic profile that captures the typical characteristics.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits W 0.0% 0.5l

This alcohol-free spirit from France evokes the world of classic, barrel-aged flavors.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits G 0.0% 0.5l

This non-alcoholic spirit impresses with a complex interplay of aromas, from spicy cardamom to the unmistakable note of juniper.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sober Spirits R 0.0% 0.5l

Sober Spirits R 0.0% is a non-alcoholic spirit alternative in the style of aged sugarcane distillates, unfolding an authentic, warm aroma entirely without alcohol.

25,35 €
50,70 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
San Pompello 0.5l - Dr. Jaglas

San Pompello is a non-alcoholic aperitif from Germany that harmoniously combines the zesty freshness of pink grapefruit with the classic taste of tonic. The Dr.

23,20 €
46,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
San Limello Spritz - Dr. Jaglas

Dr. Jaglas' San Limello Spritz is a refreshing, non-alcoholic aperitif with a light citrus note, complemented by natural flavors of lemon, ginger, and chili.

16,15 €
21,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Hibiskus Spritz - Dr. Jaglas

Dr. Jaglas Hibiscus Spritz is a refreshing non-alcoholic drink that impresses with its floral hibiscus notes.

16,15 €
21,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
San Limello 0.5l - Dr. Jaglas

This non-alcoholic lemon aperitif is the perfect alternative to Limoncello. It brings a taste of Italian dolce vita to your glass and a smile to your face.

23,20 €
46,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Herber Hibiskus 0.5l - Dr. Jaglas

This non-alcoholic hibiscus aperitif underscores the spirit of a new aperitif culture and invites you to experience a special feeling.

24,65 €
49,30 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pornstar Martini DeKuyper Cocktail 0.0% 1l - De Kuyper

De Kuyper's new Batched 0.0% Cocktails offer true cocktail enjoyment – completely alcohol-free.

16,10 €
16,10 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Mojito DeKuyper Cocktail 0.0% 1l - De Kuyper

The invigorating taste of the Mojito, Germany's number one cocktail – now available as an alcohol-free version. Authentic cocktail enjoyment – completely without alcohol.

16,10 €
16,10 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Strawberry Daiquiri De Kuyper Cocktail 0.0% 1l

The sweet taste of a Strawberry Daiquiri, now in a sophisticated non-alcoholic version. Sweet strawberries and a hint of lime create a perfect balance.

16,10 €
16,10 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Peachtree Sex on the Beach Cocktail 0.0% 1l - De Kuyper

The world's No. 1 peach liqueur – now also alcohol-free: Peachtree Sex on the Beach 0.0%.

16,10 €
16,10 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Dönnhoff Riesling trocken 2024
SOLD OUT

A very typical dry Riesling. Hearty, fresh, and clear, elegant with stimulating minerality. A wonderful everyday wine with moderate alcohol and very fine acidity.

16,60 €
22,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

The Margaux AOP from Château Angludet combines minerality and floral notes, complemented by fruity aromas of blackcurrant and plum.

24,50 €
65,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Saveur Yuzu-Elderflower 0.375l - Saveur Drinks

Discover the invigorating freshness of this flavor, which skillfully blends the floral and tart notes of elderflower with the sweet aroma of Japanese cherry blossoms.

18,45 €
49,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pavillon Rouge 2021 - Château Margaux

The 2021 Pavillon Rouge unfolds an appealing complexity with a bouquet of dark berries.

277,60 €
370,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Les Légendes R Bordeaux blanc 2024 - Domaines Barons de Rothschild (Lafite)
SOLD OUT

Uncomplicated and lively, yet with the elegance and precision one would expect from its noble origins.

12,65 €
16,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Wiesenobst Cider alkoholfrei 0.33l - Manufaktur Jörg Geiger

Alongside hand-picked heritage apple varieties, tart wine pears traditionally define the unique character of Swabian cider.

5,30 €
16,06 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Sommerbirne - Manufaktur Jörg Geiger

For this light, lively Summer Pear, sweet pear is combined with floral scents. Pear tannins provide stability and structure, while ground green oats add richness to the aftertaste.

14,40 €
19,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 1921 to 1944 (from a total of 7650 products)