Specials

Jarasole Rosé Frizzante IGT Bügelverschluss La Jara - Riegel

In the Frizzante Rosé, the Prosecco grape Glera meets a small part of Raboso, which provides the delicate pink color.

7,75 €
10,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Jarasole Bianco Frizzante IGT Bügelverschluss La Jara - Riegel

Fine, sparkling cuvée with the usual La Jara freshness. Subtle notes of green apples and citrus fruits on the nose, very harmonious on the palate, refreshing and catchy.

7,75 €
10,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Jarasole Frizzante Prosecco DOC Bügelverschluss La Jara - Riegel

The JARASOLE Prosecco is sunny 'Dolce Vita', perfectly implemented as usual by our partners at La Jara.

9,15 €
12,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tramici Prosecchino Frizzante DOC 0.2l - Riegel

The small 0.2l bottle to toast for in between.

4,95 €
24,75 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Tramici Prosecco Frizzante DOC - Riegel

Classic Venetian Prosecco with a sunny decor. Refreshingly fruity and fine aromatic, floral notes. Rather cautious on the palate, with a pleasantly tingling perlage.

7,90 €
10,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Va Bene Prosecco Frizzante DOC mit Schraubverschluss - Riegel

A fine Prosecco with strong bubbles and a golden color. Aromas of chamomile, ripe pear, blood orange and dried straw. Pleasant minerality, complex without losing its liveliness.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Va Bene Bianco Frizzante - Riegel

High quality and tasty frizzante from the Proseccoreb variety Glera.

7,30 €
9,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Osteria Prosecco DOP - Riegel

Of course, one of the most famous Italian specialties should not be missing in an Italian wine series: Prosecco.

9,90 €
13,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Blanc de Meuniers Premier Cru Extra Brut Leclerc Briant 2016 - Champagne Leclerc Briant
SOLD OUT

Quintessence means the highest perfection, which is how you could describe this flagship from Leclerc Briant.

118,40 €
157,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Rosé Extra Brut Leclerc Briant - Champagne Leclerc Briant

A very gastronomic rosé. Vinified primarily from Chardonnay and a small proportion of red-pressed Pinot Noir aged in barriques (yes, that's allowed!).

67,30 €
89,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Extra Brut Réserve Leclerc Briant 0.375l - Champagne Leclerc Briant
36,40 €
97,07 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Extra Brut Réserve Leclerc Briant - Champagne Leclerc Briant

The Brut Réserve is the heart of the Leclerc Briant house.

56,95 €
75,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Rosé de Saignée Extra Brut Fleury - Champagne Fleury

The always skillful rosé has made an important contribution to the good reputation of the House of Fleury right from the start.

62,15 €
82,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Brut Blanc de Noirs Fleury - Champagne Fleury

BLANC DE NOIRS is Fleury's classic Pinot Noir. Elegant, fine, rather slim and refreshing, racy, not the opulent type and that's a good thing.

52,95 €
70,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Brut Exclusiv Fleury 0.375l - Champagne Fleury

Our exclusive cuvée made from 100% biodynamic Pinot Noir grapes in a practical half bottle.

32,30 €
86,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Brut Exclusiv Fleury - Champagne Fleury

Our exclusive cuvée made from 100% biodynamic grapes and 100% Pinot Noir. Harmonious, with racy acidity and fine perlage.

52,95 €
70,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Extra Brut Blanc de Blancs Robert Barbichon - Champagne Robert Barbichon

A Blanc de Blancs is something like the parade discipline among champagnes, because here the Chardonnay grape variety alone often has to provide the overall impression of all comp.

54,50 €
72,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Extra Brut Réserve 4 Cépages Robert Barbichon - Champagne Robert Barbichon

As the name suggests, this fine reserve is made from four grape varieties: Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Meunier and Pinot Noir.

48,40 €
64,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Champagne Brut Nature Blanc de Noirs Robert Barbichon - Champagne Robert Barbichon

Fine bouquet of ripe fruits such as pear and grapefruit, red-fruity, soft in the mouth with a fine, flattering mousseux and mineral finish, the style is rather reductive and elega.

47,70 €
63,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Crémant d'Alsace Rosé AOP Brut Stentz 2023 - André Stentz

Mouth-flattering mousseux and inviting red berry aromas supported by a pleasantly mild acidity with a balanced dosage, made from 100% Pinot Noir grapes.

20,90 €
27,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Crémant d'Alsace AOP Brut Nature ohne SO2-Zusatz Stentz 2022 - André Stentz

Brut Nature, i.e. sparkling wine bottled without any rounding dosage. The base wine must not only be perfectly clean, but also have enough depth and complexity.

20,90 €
27,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Crémant d'Alsace AOP Brut Stentz 2023 - André Stentz

André uses 80% Pinot Blanc as well as Auxerrois and Chardonnay for this fine Crémant. He lets the grapes ripen for a relatively long time to achieve a pleasantly mild acidity.

18,60 €
24,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Crémant de Loire Rosé AOP Brut Nature Amirault - Le Clos des Quarterons

Cabernet Franc gives this exciting Crémant that certain something without a sweetening dosage. Fine, persistent perlage.

25,65 €
34,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Crémant de Loire AOP Brut Nature Amirault - Le Clos des Quarterons

Classic Crémant de Loire made from Chenin Blanc and, to a small extent, Chardonnay from deep gravel soils characteristic of the Domaine Amirault.

25,65 €
34,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 433 to 456 (from a total of 509 products)