All Wines

Schrader Beckstoffer RBS 2019 - Schrader Cellars

Elegance and finesse are the hallmarks of the 2019 Schrader RBS.

515,20 €
686,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pinot Grigio Selection 2025 - Bosco del Merlo

This fine grape variety owes its name to the fact that the grapes take on a coppery color as they ripen, a hue that lies between that of so-called "white" and "black" grapes.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Domäne Bergstraße Weißburgunder 2025 - Domäne Bergstraße / Kloster Eberbach

Color: Pale, youthful yellow with light golden highlights. Aroma: Clear, quite intense Pinot Blanc aromas of honeydew melon, nuts, and legumes.

11,35 €
15,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Beronia Verdejo 2024
SOLD OUT

Color: Brilliant light gold with greenish reflections.

10,45 €
13,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rothenberg Riesling Beerenauslese 2010 0.375l - Weingüter Wegeler
SOLD OUT

Site & Terroir Vineyard: The Geisenheimer Rothenberg was first mentioned by the nobleman Ruthard de Rothenberch in 1145.

118,95 €
317,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rothenberg Riesling Auslese 1990 - Weingüter Wegeler
SOLD OUT

Site & Terroir Vineyard: The Geisenheimer Rothenberg was first mentioned by the nobleman Ruthard de Rothenberch in 1145.

88,95 €
118,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Lenchen Riesling Auslese 1995 - Weingüter Wegeler
SOLD OUT

Vineyard Location & Terroir: The VDP.GROSSE LAGE® LENCHEN vineyard belongs to the municipality of Oestrich in the Rheingau, situated at an elevation of 110 to 135 meters.

68,95 €
91,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rothenberg Riesling GG 2015 - Weingüter Wegeler
SOLD OUT

Site & Terroir Vineyard: The Geisenheimer Rothenberg was first mentioned by the nobleman Ruthard de Rothenberch in 1145.

68,95 €
91,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pinot Grigio Rosè DOC delle Venezie 2024 - Bosco del Merlo
SOLD OUT

Its rich color with copper highlights gives it a striking and elegant appearance, while the nose reveals the typical hint of Williams pear alongside notes of dried flowers and wil.

11,90 €
15,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Faustino V Reserva 2019

The Faustino V Reserva was aged in barrels for 18 months before finally reaching its full potential in the bottle.

14,75 €
19,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Königschaffhauser Vulkanfelsen Spätburgunder 2023 Piccolo 0.25l - Königschaffhausen-Kiechlinsbergen
SOLD OUT

The Königschaffhauser Vulkanfelsen Spätburgunder 0.25 l from Königschaffhausen-Kiechlinsbergen impresses with its dry character and delicate aromas of orange and vanilla.

5,40 €
21,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Floreale Pinot Grigio Blush Terre Siziliane IGP 2025 - Cantine Casa Charlize

The distinctive copper color is the result of prolonged contact with the grape skins. The bouquet is intense with notes of peach and white flowers.

7,65 €
10,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pintia Toro 2020 0.375l
SOLD OUT

The Pintia Halbe 2020 from Bodegas Pintia displays a harmonious interplay of elegant, fresh fruit aromas and fine tannins.

49,95 €
133,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cuvée Rosé Sekt dry Deutscher Sekt B. A. Württemberg 0.2l - Sektkellerei Schloss Affaltrach

Healthy grapes, predominantly Lemberger, were expertly vinified to create a sparkling and intriguing wine.

3,20 €
16,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon

The Bernkasteler Badstube Auslese 2023 impresses with ripe aromas of citrus fruits and green apple.

103,75 €
138,33 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Southern Valleys Pinot Noir 2019 - Nautilus
SOLD OUT

The 2019 Southern Valleys Pinot Noir from Nautilus is a deep ruby red and exudes aromas of dark cherries and plums, accompanied by earthy nuances.

25,95 €
34,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Chardonnay pur mineral QbA trocken 2025 - Lergenmüller

A cool nose with plenty of minerality, quince, herbs, and banana.

19,50 €
26,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Merlot MP 2023 - Markus Pfaffmann
SOLD OUT

Merlot, the world's second most widely planted grape variety, has also been cultivated in Germany since 1997. Thanks to the mild climate, it thrives in the Southern Palatinate.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Silberberg Chardonnay 2025 - Karl Pfaffmann

Apple peel, light blossoms, fresh papaya and herbs.

11,25 €
15,00 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Cuvée Lara 2020 - Karl Pfaffmann

Markus Pfaffmann dedicated this classic cuvée of Merlot and Cabernet Sauvignon to his eldest daughter.

26,35 €
35,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Chardonnay Sekt Brut Nature 2021 - Weedenborn

A radiant, golden-yellow, finely sparkling Chardonnay with a pleasantly fruity bouquet of delicate ripe gooseberry and melon, with hints of caramel and banana.

26,90 €
35,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling Mineral 2024 - Emrich-Schönleber

Intense minerality with ripe apricot fruit. Clear and delicately juicy, yet intensely flavorful.

21,40 €
28,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Grauburgunder 2024 - Martin Waßmer
SOLD OUT

A cool nose with plenty of spicy apple with peel (Cox's Orange Pippin), blossoming herbs, a slight chalky note, and ripe papaya.

11,85 €
15,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
The Rosé Garden 2025 - Boschendal

This rosé has a seductive aroma of summer and delicious berries. On the palate, it's very lively with notes of raspberries and strawberries, along with a hint of spice.

11,35 €
15,13 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 2665 to 2688 (from a total of 7649 products)