All Wines

Rosé Old Skool Pfalz Andres 2025

The Andres brothers grow their Pinot Noir on characteristic weathered red sandstone and loess soils.

10,40 €
13,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Stefan J. Schmitzer Sauvignon Blanc Pfalz Demeter Herrenhof 2025

A fruity and crisp white wine that delights. Delicate aromas of gooseberry, lemon, and cassis on the nose.

8,45 €
11,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Bianco Spumante alkoholfrei M-use Pizzolato - La Cantina Pizzolato

The non-alcoholic counterpart to the popular Prosecco Spumante DOC Brut. This dealcoholized sparkling wine features a fine, refreshing bubble and ripe apple aromas.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosé Spumante alkoholfrei M-use Pizzolato - La Cantina Pizzolato
TOP

Our bestselling Rosé Spumante Extra Dry M-USE from Pizzolato is now also available alcohol-free.

10,95 €
14,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosé Spumante alkoholfrei M-use Pizzolato Mini 0.2l - La Cantina Pizzolato
5,95 €
29,75 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pizzolato Spumante Bianco Extra Dry M-use Display 102 Fl. 1l - La Cantina Pizzolato

102 bottles of Pizzolato Spumante Bianco Extra Dry M-USE, of which 84 are on a 1/4 carton pallet with 4 trays, 60 bottles and 24 bottles in the base.

990,55 €
990,55 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pizzolato Rosé Spumante Extra Dry M-use Display 102 Fl. 1l - La Cantina Pizzolato

Consisting of four trays, a base & 102 bottles of Pizzolato Rosé Spumante Extra Dry M-USE

990,55 €
990,55 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Pazo Barrantes 2022 - Marqués de Murrieta

Pale lemon yellow with a sparkling core, the Albariño exudes an intense aroma of citrus fruits, juicy peach, pineapple, and jasmine blossoms.

47,20 €
62,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Wawerner Herrenberger Riesling Kabinett 2023 - von Othegraven

The Wawerner Herrenberger Riesling Kabinett 2023 from von Othegraven unfolds an aromatic profile with vibrant freshness.

22,80 €
30,40 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosato 2024 - Sella & Mosca
SOLD OUT

A refreshing delight from Sardinia: The 2024 Rosato from Sella & Mosca delights with charming aromas of strawberry, raspberry, and cherry.

8,95 €
11,93 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Borgogno No Name 2023

With "No Name," Borgogno confidently presents a high-class, declassified wine from the renowned Barolo vineyards of Cannubi, Liste, and Fossati.

38,75 €
51,67 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Gelber Muskateller QbA feinherb 2024 - Lergenmüller
SOLD OUT

A highly perfumed nose with an intense rose scent, elderberry juice, and fresh herbs in the background.

11,65 €
15,53 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Grauer Burgunder Qualitätswein trocken Edition Johanna Lorenz 2024 - Lorenz & Söhne
SOLD OUT

Spiced bread with apple peel, figs, and fresh herbs.

8,60 €
11,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Riesling Edition Johanna 2024 - Lorenz & Söhne
SOLD OUT

The bouquet of this Riesling comprises enticing aromas of fresh stone fruit and white blossoms with a smoky, spicy, and mineral interplay.

8,60 €
11,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Grauer Burgunder Punktlandung 2024 - Lorenz & Söhne
SOLD OUT

Spiced bread with apple peels, figs, and fresh herbs.

8,60 €
11,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Calmo Rotweincuvée QbA trocken 2023 - Martin Waßmer

A very warm nose with plenty of spice, cigar box, cold smoke, and some red fruit like cassis and black pepper.

23,15 €
30,87 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Rosado 2025 - El Mesón

Tempranillo and Garnacha grapes form the basis of this exceptionally delicate and fruity rosé. Its delightful aroma is reminiscent of wild berries, strawberries, and elderflowers.

8,80 €
11,73 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Scalabrone Rosato Bolgheri DOC 2024 Magnum - Guado al Tasso
SOLD OUT

A bandit nicknamed ‘Scalabrone’ gave this cuvée its name.Intense in color, very fruity with berry aromas and floral notes of rose and hawthorn.

42,70 €
28,47 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Gant Merlot Riserva DOC 2022 - Cantina Andrian

The Merlot Gant, with its deep ruby to garnet-red color, possesses an aroma of ripe and dried fruit, reminiscent of plums and currants.

61,20 €
81,60 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Photo coming soon
SOLD OUT

The Tor di Lupo Lagrein is Andrian's flagship wine and a showcase for South Tyrol. A powerful red wine, garnet red with violet reflections, it always displays a floral note.

100,95 €
67,30 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Vin Santo della Valdichiana DOC halbe Flasche 2021 0.375l - Santa Cristina

The grapes, Malvasia and Trebbiano, dried for months according to tradition, are gently pressed.

19,80 €
52,80 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Brut Trentodoc Methusalem 2018 6l - Ferrari
SOLD OUT

Produced since 1902, this sparkling wine symbolizes the history of the Ferrari winery.

411,85 €
68,64 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Il Cielo sul Vulcano Malvasia Basilicata IGP 2024 - Cantina di Venosa
SOLD OUT

The optimal ripeness and integrity of the grapes harvested in this volcanic region, coupled with careful winemaking, contribute to the elegance of this quality wine.

8,40 €
11,20 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Disobedience 2021 - Kaiken Wines

Chef's table shows Francis Mallmann at the grill, quite idiosyncratic, like Kaiken. With Disobedience, they celebrate their collaboration, friendship, and freedom.

18,95 €
25,27 € per Litre
incl. 19% tax plus shipping
bottles:
 
Show 2617 to 2640 (from a total of 7649 products)